PARTYINFO

 

FESTIVAL SPECTACULARE: HENRIK SCHWARZ & BUGGE WESSELTOFT + VJ JAN HLADIL

Datum konání:
11.05.2022 - středa
Místo konání:
Praha - Akropolis
Live:
Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft + VJ Jan Hladil
Info:
http://www.facebook.com...
Popis:

start: 19:30, vstup: předprodej: GoOut.net

 
 
Bugge Wesseltoft a Henrik Schwarz zítra v Paláci Akropolis

Co se stane, když norský jazzový inovátor potká německého deep house veterána a začnou spolu improvizovat? Bugge Wesseltoft a Henrik Schwarz se seznámili před více než deseti lety a chemie zafungovala natolik, že spolupracují dodnes. Kouzlo jejich hudby pohybující se mezi jazzem, ambientem a taneční elektronikou ochutnají návštěvníci koncertu v rámci festivalu Spectaculare. Ve středu 11. května zahrají Wesseltoft a Schwarz v Paláci Akropolis.

 

"Vždycky jsem se snažil najít svoji vlastní věc, svůj vlastní hlas. Nechci být kopie žádného jiného muzikanta, z minulosti ani současnosti, to mi přijde zbytečné. Existuje už spousta skvělé hudby, ale ty si musíš najít svůj vlastní sound," prohlašuje norský jazzový inovátor Bugge Wesseltoft a celá jeho kariéra je ve znamení objevování nových cestiček, kterými by se mohl jazz vydat. V polovině devadesátek pomohl s improvizační skupinou New Conception Of Jazz žánr sblížit s klubovou elektronikou, objevil Nilse Pettera Molvaera, má za sebou nahrávky s Janem Garbarekem, Laurentem Garnierem či kytaristou Johnem Scofieldem. Wesseltoft je samorost, který sebevědomě kráčí dějinami hudby posledních tří dekád a nachází inspirativní konexe s dalšími hudebníky. Jeho nahrávky jsou nepředvídatelné, dobrodružné a obvykle posluchačům otevírají dveře do světa, o němž dosud nevěděl, že existuje.
Ne jinak tomu bylo, když se Wesseltoft dal dohromady s Henrikem Schwarzem, veteránem německé deep house scény. Schwarz se od počátku devadesátek věnoval DJingu, remixoval velká jména jako Coldplay nebo Mary J. Blige a vydal mix v rámci slavné série DJ-Kicks. Jeho tracky se objevily v katalogu značek Ninja Tune nebo !K7. Od poloviny nulté dekády se ale rozhodl vydat do neprobádané krajiny improvizace a začal vystupovat s laptopem nebo točit spontánní kolaborace s hudebníky, jako jsou Dixon nebo Kuniyuki. Co všechny Schwarzovy nahrávky spojuje, je láska k soulu a jazzu, která je slyšet i pod těmi nejklubovějšími tracky. A tvoří i společný základ pro jeho partnerství s Wesseltoftem. Seznámili se přes společného známého v roce 2009 a Wesseltoft pak pozval Schwarze na svůj berlínský koncert, aby si s ním zajamoval v závěrečných dvou skladbách. Chemie zafungovala hned na poprvé a osmiminutová improvizace ze zmíněného koncertu otevírá pod jménem "First Track – Live from Berlin" jejich společné album "Duo". To vyšlo v roce 2011 na norských Jazzlands Recordings. Synergie mezi klavírem a elektronikou zde funguje na výbornou, oba hudebníci jsou v neustálém dialogu, dávají si prostor, pomáhají si. Ať už zabrousí do ambientu, elektroakustických experimentů nebo nu-jazzu, skládají poctu In a Silent Way nebo Pat Metheny Group, posluchač cítí, že se u toho skvěle baví. Kromě dalších studiových a koncertních tracků je zde ke slyšení třeba i nová verze "Leave My Head Alone Brain", Schwarzovy klasiky z poloviny nultých let.
Od vydání desky "Duo" uplynula už víc než dekáda, Schwarz a Wesseltoft i nadále spolupracují – předloni natočili singl "In Spite of Everything". Spolu také nadále koncertují, před čtyřmi lety přibrali basistu Dana Berglunda, s nímž natočili album "Triptych". V Praze se ale v premiéře objeví jako duo a přesvědčí nás, že unikátní kouzlo jejich elektroakustické fúze stále funguje.

Bugge Wesseltoft + Henrik Schwarz

Festival Spectaculare zakončí letošní ročník dvěma filmovými projekcemi v pražském Bio Oko. Jak vidí věhlasný DJ a hudební producent Laurent Garnier svůj vlastní příběh, historii techna, raveu a house music, prozradí snímek Laurent Garnier: Off the Record 9. května, 16. května zve Spectaculare na koncertní film zachycující několik fascinujících živých vystoupení slavného německého skladatele a producenta Nilse Frahma v legendárním berlínském Funkhausu. Poslední koncert proběhne 17. května v Planetáriu Praha. Americký skladatel, multiinstrumentalista, producent a mediální umělec Rafael Anton Irisarri je známý také z projektů The Sight Below či Orcas. Během poslední dekády se stal jednou z nejpozoruhodnějších osobností ambientní hudby, je spojován především s post-minimalistickou, drone a elektronickou hudbou. Kdo by rád pronikl do tajů jeho hudby, může zamířit 16. května do Paláce Akropolis na Irisarriho workshop. Vstupenky na Festival Spectaculare zakoupíte v prodejní síti GoOut.


Program Festivalu Spectaculare 2022:

9.5. Laurent Garnier: Off the Record, Bio Oko
11.5. Henrik Schwarz & Bugge Wesseltoft (DE/NO), Palác Akropolis
16.5. Workshop: Sonic Sculpting Rafael Anton Irisarri, Palác Akropolis
16.5. Tripping with Nils Frahm, Bio Oko
17.5. Rafael Anton Irisarri (US), VJ Jakub Toman, Planetárium Praha

www.facebook.com/festivalspectaculare

www.instagram.com/spectaculare_music

www.buggewesseltoft.com

www.henrikschwarz.com

 

foto: Ben Wolf

 

Flyer

 
flyer
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016